Jak szukać pracowników z Ukrainy

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw boryka się z problemem deficytu pracowników. Jednocześnie bardzo wiele mniej lub lepiej wykwalifikowanych specjalistów z Ukrainy poszukuje zatrudnienia w naszym kraju. Wielu przedsiębiorców obawia się jednak skomplikowanych procedur związanych z rekrutacją i przyjęciem do pracy obcokrajowca. Czy rzeczywiście jest to takie trudne?

Poszukiwania pracownika na własną rękę – czy warto?

Poszukiwania pracownika na własną rękę to dobra metoda przede wszystkim dla pracodawców, którzy mają możliwość wdrożenia dość czasochłonnej procedury rekrutacji. Przydatna będzie też wiedza dotycząca ukraińskiego rynku pracy. Pracodawca ma dwie drogi działania: może samodzielnie wyszukiwać kandydatów lub zamieścić ogłoszenie w strategicznych miejscach (np. gazetach lub na portalach z ogłoszeniami o pracę), a następnie czekać na zgłoszenia. Pierwszy sposób wymaga sporego zaangażowania, a proces rekrutacji zwykle trwa dość długo. Jest to forma wybierana głównie w przypadku konieczności zatrudnienia wysoko wykwalifikowanych pracowników. Druga metoda najczęściej jest wdrażana w przypadku pracowników o nieco mniejszych kwalifikacjach. Konieczne jest opublikowanie jak największej ilości ogłoszeń zarówno w mediach i na stronach internetowych polskich, jak i ukraińskich. Następnie trzeba czekać, aż zainteresowane osoby wyrażą zainteresowaniem podjęciem pracy w firmie.

Poszukiwanie pracownika poprzez profesjonalne agencje

Jak się więc okazuje, samodzielne poszukiwania pracowników są dość czasochłonne i wymagają sporego zaangażowania. Z tego też powodu wiele przedsiębiorstw, które nie mają możliwości wdrażania skomplikowanych procesów rekrutacyjnych lub poszukują dużej liczby pracowników, decyduje się na współpracę z wyspecjalizowanymi agencjami. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli zależy nam na znalezieniu pracowników ze Wschodu, którzy są prawdziwymi fachowcami w swojej dziedzinie – bez względu na to, czy jest to branża budowlana, czy IT. Korzystając z usług profesjonalnych rekruter, możemy mieć znacznie większą pewność, że zatrudniona osoba zechce na dłużej związać się z naszą firmą, a jej zatrudnienie przyniesie wymierne korzyści.

Agencje specjalizujące się w pozyskiwaniu pracowników ze Wschodu, w tym również z Ukrainy, przeprowadzają rekrutacje sprawnie, odciążając tym samym polskich przedsiębiorców. Jednocześnie organizują wszystkie formalności związane z zatrudnieniem obcokrajowca w kraju.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *