Zatrudnienie Ukraińca

Coraz więcej pracowników ze Wschodu Europy trafia do Polski. Emigracja Ukraińców do Polski stała się faktem. Jeżeli planujesz zatrudnić u siebie pracownika zza wschodniej granicy, musisz się liczyć z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Przedstawiamy krok po kroku jak to zrobić.

  • Przede wszystkim musisz uzyskać pozwolenie na pracę dla Twojego zagranicznego pracownika u wojewody. Od 2017 roku wprowadzono uproszczoną procedurę, dzięki której Ukraińcy nie muszą już posiadać wiz.
  • Pracownicy z Ukrainy muszą posiadać zezwolenie na pracę. Obowiązkiem pracodawcy jest udać się od właściwego urzędu pracy i zarejestrować go przez napisanie odpowiedniego oświadczenia – najłatwiej jest skorzystać z gotowego formularza, który jest dostępny na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest to bezpłatne.
  • Z urzędu pracy dostaniesz oświadczenie wraz z adnotacją o zarejestrowaniu. Nie zapomnij przekazać tych dokumentów swojemu przyszłemu ukraińskiemu pracownikowi – będą mu potrzebne przy przekraczaniu granicy. W razie kontroli cudzoziemiec będzie musiał udowodnić, że spełnia warunki wjazdu i pobytu na terenie naszego kraju, gwarantuje mu to właśnie powyższe oświadczenie.
  • Możesz już podpisać umowę ze swoim zagranicznym pracownikiem. Od charakteru pracy zależy czy będzie to umowa o pracę czy na przykład umowa o dzieło. W umowie nie może znaleźć się stawka niższa niż minimalna, nie ma tutaj znaczenia, że pracownikiem jest cudzoziemiec.
  • Jeżeli podpisujesz z nim umowę o pracę, przypilnuj dopełnienia innych formalności z tym związanych, takich jak: skierowanie pracownika na badania lekarskie i kurs BHP, zgłoszenie zatrudnionego do ZUS-u, a także zapoznaj pracownika z regulaminem pracy obowiązującym w Twojej firmie.

Pamiętaj też, że Ukrainiec z zarejestrowanym oświadczeniem może pracować na terenie Polski nie dłużej niż 6 miesięcy w ciągu roku. Jeśli zależy Ci na dłuższej współpracy, to po upływie 3 miesięcy możesz wystąpić do wojewody o wydanie zezwolenia na pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *